mgr pielęgniarstwa Agnieszka Staniszewska

Kac to szereg nieprzyjemnych objawów pojawiających się po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. Najczęściej występuje dzień po zakrapianej imprezie i uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Na początek warto poznać odpowiedź na pytanie – jak powstaje kac?

Źródło tych dolegliwości leży w sposobie trawienia napoi wysokoprocentowych w organizmie. Alkohol rozkładany jest w wątrobie na aldehyd octowy i ocet. Szczególnie pierwszy z nich wykazuje toksyczne działanie na organizm, wywołując bóle głowy i wymioty. Poza tym, zwiększone wydalanie moczu powoduje nagłe zmiany w gospodarce wodno-elektrolitowej wpływając na odwodnienie. Alkohol może również wywołać niedocukrzenie. Dlatego dzień po imprezie odczuwamy obniżenie samopoczucia i koncentracji, zmęczenie, migrenę, wzmożone pragnienie czy kołatanie serca. Niektórych mogą dotknąć również dolegliwości gastryczne – ból brzucha, wymioty, biegunka.

Poniżej zastanowimy się czy można uniknąć kaca oraz jak skutecznie z nim walczyć, gdy już się pojawi. Przedstawię znane mi tradycyjne, domowe sposoby łagodzenia kaca. Opiszę leki i suplementy dostępne w aptece. Na koniec napiszę jak profesjonalnie łagodzę kaca za pomocą kroplówek.

Jak nie mieć kaca

Żeby uniknąć kaca nie trzeba całkowicie rezygnować z konsumpcji alkoholu. Najzdrowiej jest bawić się bez alkoholu, ale jeżeli tak się nie da np. ze względów kulturowych to należy go spożywać w sposób rozsądny – umiarkowany. Picie kolejnej szklanki „na siłę” nie powoduje, że mamy jeszcze lepsze samopoczucie – wręcz przeciwnie narażamy się tylko na cięższego kaca. Zalecam, aby podczas spotkań towarzyskich konsumować dwa koktajle bezalkoholowe na każdy jeden spożyty napój z alkoholem. Dobrym rozwiązaniem jest również równoległe picie drinka i wody – wiele knajp podaje kranówkę za darmo. W ten sposób cały czas mamy, co pić (nie pijemy na wyścigi), zabawa jest fajna, a zdrowy organizm może sobie poradzić z metabolizowaniem alkoholu bez ryzyka przedawkowania. W niektórych kręgach utarło się przekonanie, że spożywanie obfitych posiłków wspólnie z alkoholem zapobiega powstawaniu kaca. Nie jest to zupełnie prawdą – wypełnienie żołądka treścią pokarmową zwyczajnie spowalnia wchłaniane alkoholu. Przejadanie się, tłustym ciężkostrawnym jedzeniem może wywołać więcej szkody niż pożytku. Kacowi nie zapobiegnie a spowoduje niestrawność (dyspepsję), objawiającą się np. bólem brzucha, nudnościami i wymiotami, rozwolnieniem.

Nadużywanie alkoholu może doprowadzić do rozwoju uzależnia – dlatego zalecamy abstynencję. Kac, z którym borykają się alkoholicy jest bardzo silny, nazywa się go majaczeniem alkoholowym.

Jak długo trwa zatrucie alkoholowe

Najczęściej kac pojawia się kilka godzin po spożyciu alkoholu i ustępuje samoistnie w ciągu około 24 godzin. Zdarza się jednak, że objawy mogą wystąpić później i utrzymywać się przez kilka dni. Nasilenie objawów, zależy od wielu czynników – ogólny stan zdrowia, rodzaj i czas spożywania alkoholu. Zazwyczaj kobiety wykazują się gorszą tolerancją na alkohol niż mężczyźni.

Domowe sposoby na kaca

Istnieje wiele „domowych sposobów” na kaca, wszystkie sprowadzają się do spożywania dużej ilości płynów bogatych w elektrolity. Sposoby te okażą się całkowicie nieskuteczne, jeżeli u pacjenta występują wymioty. Wydajność wchłaniania soli mineralnych, wody, glukozy przez podrażnioną alkoholem śluzówkę żołądka może się okazać niewystarczająca dla szybkiej regeneracji organizmu. Na kaca nie polecam kwaśnych zup i zakwasów, bo u osób nadużywających alkoholu występuje nadkwasota. Reasumując – czas leczy kaca skuteczniej niż domowe sposoby. Nieprzemyślane „leczenie” może nasilić objawy zatrucia alkoholowego i wydłużyć rekonwalescencję.

Tabletki na zatrucie alkoholowe

Najczęściej leki i suplementy na kaca dostępne bez recepty zawierają elektrolity, witaminę C, glukozę. Poza tym, w składzie preparatów doszukać się można na przykład kwasu bursztynowego.

Po zakrapianym spotkaniu popularne jest zażywanie środków przeciwbólowych z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). W przypadku kaca ograniczałbym, jednak stosowanie NLPZów żeby nie doprowadzić do niechcianych powikłań. Z pewnością unikałabym produktów z acetaminofenem, który w większych dawkach podobnie do alkoholu jest szkodliwy dla wątroby (hepatotoksyczny). Innym przykładem substancji przeciwbólowej, która podobnie do alkoholu działa drażniąco na układ pokarmowy jest ketoprofen. Nigdy nie stosuję kwasu acetosalicylowego, jako lek przeciwbólowy, bo głównym działem tej substancji jest rozrzedzanie krwi. Ma to szczególne znaczenie podczas kaca, bo alkohol również rozrzedza krew. Prawdopodobieństwo wystąpienia działań nieporządnych, rośnie wraz z nagromadzeniem czynników ryzyka.

Skuteczność leków i suplementów na kaca przyjmowanych drogą pokarmową zależy w dużej mierze od sprawności układu pokarmowego, którego funkcję upośledza alkohol.

Jak działa kroplówka na kaca?

Najskuteczniejszą znaną mi metodą walki z kacem są kroplówki na kaca i odtrucie alkoholowe. Niestety nawet one nie zawsze natychmiast znoszą wszystkie objawy zatrucia do zera. U pacjentów uzależnionych od alkoholu i mocno nadwyrężonych jego konsumpcją łagodzenie kaca zazwyczaj trwa kilka dni. Wlew dożylny nie obciąża układu pokarmowego, a wszystkie podawane w nim substancje są natychmiast rozprowadzane po całym o organizmie. Kroplówka błyskawicznie nawadnia, pozwala przyjąć leki przeciwwymiotne bez ryzyka ich zwymiotowania. Elektrolity zawarte w kroplówce nie podlegają selektywnemu wchłanianiu z przewodu pokarmowego – natychmiast trafiają do tkanek i np. regulują drżenie mięśni lub kołatanie serca. W niektórych przypadkach pacjenci czują poprawę samopoczucia już w trakcie podawania kroplówki.

Jeżeli przytrafił Ci się kac, możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i na kaca zamówić kroplówkę witaminową.

kroplówka witaminowa

< Poprzedni artykuł Następny artykuł >