Kroplówki

Kroplówka w domu pacjenta

Więcej

Cewnikowanie
pęcherza

Założenie, wymiana lub usunięcie cewnika urologicznego

Więcej

Zastrzyki

Zastrzyki w domu

Więcej

Zdejmowanie
szwów

Usuwanie szwów w domu pacjenta

Więcej

Gdańsk, Gdynia, Sopot

Sonda pokarmowa

Założenie sondy pokarmowej

Stan chorych żywionych przez zgłębnik często utrudnia lub uniemożliwia im wizytę w ośrodku zdrowia. Pogotowie pielęgniarskie zapewnia swoim pacjentom bezbolesne zakładanie, usuwanie i wymianę sondy żołądkowej bez konieczności wychodzenia z domu. Zabieg polega na wprowadzeniu przez nos lub jamę ustną zgłębnika do żołądka. Zastosowanie miejscowego znieczulenia pozwala zminimalizować dyskomfort związany z zabiegiem. Przed przystąpieniem do zabiegu pielęgniarka informuje pacjenta o tym jak powinien się przygotować do planowanego zabiegu (np. pozostać na czczo) oraz o przebiegu procedury. Sonda żołądkowa powinna być wymieniana co dwa do sześciu tygodni.

Kiedy stosujemy sondę żołądkową

Zgłębnik żołądkowy zakładamy tylko osobom, które w związku z chorobą nie mogą przyjmować dostatecznej ilości pokarmu w sposób fizjologiczny. Sonda pokarmowa musi być wymieniana, co około kilkanaście dni, dlatego jest rozwiązaniem przejściowym stosowanym np. podczas rekonwalescencji lub w leczeniu paliatywnym. U pacjentów wymagających długotrwałego podawania pokarmów z pominięciem drogi doustnej (np. zaburzenia rozwojowe, rekonstrukcje chirurgiczne) stosowana jest przezskórna gastroskopia endoskopowa (PEG).

Czym jest sonda żołądkowa

Jest to elastyczna rurka z tworzywa sztucznego, która służy do karmienia osób mających problemy z połykaniem. Zgłębnik żołądkowy wprowadza się do przewodu pokarmowego przez nos. Proksymalny fragment sondy pozostaje wysunięty z nosa, do niego podłączamy strzykawkę typu Janetta ze zmiksowanym pokarmem (papka), dystalna część wężyka znajduje ujście w przewodzie pokarmowym. Zgłębnik żołądkowy może doprowadzać pokarm do żołądka lub jelita. Ze względów technicznych, w warunkach domowych zakładane są tylko sondy nosowo- żołądkowe. Umiejscowienie końcówki zgłębnika w żołądku można zweryfikować przy pomocy stetoskopu (osłuchiwanie podczas wpuszczania powietrza) lub papierka lakmusowego (aspiracja treści). Położenie sondy jelitowej weryfikuje się za pomocą badania RTG, którego nie można przeprowadzić w domu pacjenta.

Na czym polega zabieg

Zabieg jest bezbolesny ze względy na zastosowanie znieczulenia miejscowego, jednak może wywoływać odruch wymioty lub kaszel, dlatego jego przeprowadzenie u osób z utrudnionym kontaktem może być utrudnione. Przeprowadzenie rurki przez górny fragment dróg oddechowych do układu pokarmowego ułatwia połykanie śliny oraz zwrócenie głowy pacjenta w kierunku klatki piersiowej.

Kto zakłada sondę żołądkową

Zgłębnik do żołądka najczęściej zakładają pielęgniarki, rzadziej lekarze. W uzasadnionych sytuacjach zgłębnik żołądkowy wymieniają przeszkoleni opiekunowie chorego. Nieumiejętna manipulacja sondą żołądkową może doprowadzić do upośledzenia funkcji układu oddechowego (wprowadzenie rurki do tchawicy) wywołując trudności w oddychaniu lub kaszel.

Karmienie przez zgłębnik żołądkowy

Przez sondę podajemy pokarm w konsystencji płynnej papki (tak jakby był przeżuty). Można zmiksować normalny posiłek lub posłużyć się stosownie przygotowaną mieszaną pokarmową z apteki. Karmie najlepiej jest wykonywać w pozycji siedzącej lub półsiedzącej podając pokarm o składzie ilościowo- jakościowym dostosowanym do indywidualnych potrzeb pacjenta (najczęściej około 5 posiłków po około 250- 300 ml w przypadku osób dorosłych). Po zakończeniu karmienia należy przepłukać wężyk czystą wodą (około 50- 100 ml) w celu zachowania jego drożności. Przed przystąpieniem do karmienia (co jakiś czas) można spróbować ocenić czy sonda nie uległa przemieszczeniu. W tym celu należy położyć dłoń w okolicy żołądka chorego jednocześnie wpuszczając przez sondę powietrze za pomocą strzykawki. Powinno się czuć „bulgotanie”, które czasami można usłyszeć.

Pielęgnacja sondy żołądkowej

Posiadanie sondy żołądkowej (wystającej z nosa) najczęściej wywołuje dyskomfort. Zdarza się, że pacjenci z demencją wyrywają sobie sondę. Należy dbać, aby końcówka sondy była dobrze zabezpieczona i nie podrażniała skóry.

Jaką sondę wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów. Niektóre sondy wykonane są z materiałów redukujących ryzyko powstawania odleżyn. Należy zwrócić uwagę, aby kupowana sonda była jałowa. Rozmiar zgłębnika powinien wybrać specjalista, który będzie go zakładał- istotna jest długoś i średnica drenu.

Rodzaj usługi Cena zabiegu
Założenie sondy żołądkowej 250 zł