• rabat
  • opieka
  • wypozyczalnia
  • wizyta

Kroplówka nawadniająca Gdańsk, Gdynia, Sopot

Ile wody jest w ustroju?

Organizm ludzki składa się z wody (tlenek wodoru, H20) w około 60%, oznacza to, że dorosła osoba o masie 70 kg ma jej w sobie aż 42 kg. Na zawartość wody w organizmie wpływa wiele różnych czynników np.: płeć, wiek, poziom tkanki tłuszczowej. Ciała mężczyzn zazwyczaj zawierają więcej wody niż kobiet, organizmy noworodków mogą składać się z wody w aż 90%, a nawodnienie organizmu u osób otyłych jest zazwyczaj znacznie obniżone. Woda występuje we wszystkich tkankach, ale jej dystrybucja jest różna np.: krew, płuca i kości zawierają odpowiednio 92%, 83% i 31% wody.

Funkcja wody w organizmie

Woda spełnia wiele różnych funkcji- przede wszystkim jest środowiskiem przemian biochemicznych warunkujących podtrzymanie podstawowych procesów życiowych organizmu. Tlenek wodoru pełni również funkcję transportową, pochłania energię podczas np. upadku, działa jak smar i odpowiada za termoregulację. Podczas zwiększonego wysiłku fizycznego albo upału organizm zwiększa wydzielanie potu broniąc się przed przegrzaniem i udarem cieplnym.

Komu może grozić przegrzanie?

Wysoka temperatura otoczenia może być szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, osób w podeszłym wieku, otyłych. Osoby starsze często ubierają się zbyt ciepło, ze względu na problemy z poruszaniem nie przywiązują dostatecznej uwagi do wietrzenia mieszkań, zdarza się, że zapominają albo po prostu nie mają ochoty pić. Niektóre choroby (szczególnie układu sercowo- naczyniowego, np. nadciśnienie) i leki (np. diuretyki) przyjmowane przez seniorów mogą mieć niekorzystny wpływ na gospodarkę wodną organizmu. Dlatego podczas upałów należy poświęcić szczególną uwagę wszystkim, których samodzielność może być ograniczona (dzieci, seniorzy). Osoby o zwiększonej zawartości tkanki tłuszczowej również powinny zachować czujność podczas upałów- tłuszcz stanowi barierę utrudniającą dystrybucję wody.

Aby nie dopuścić do przegrzania organizmu podczas upałów należy dużo pić. Nie przebywać bez potrzeby na słońcu, wybierać miejsca zacienione i zawsze mieć przy sobie wodę do picia.

Kroplówka nawadniająca

Podczas upałów można rozważyć podanie kroplówki szczególnie w przypadku osób starszych, leżących, u których występują problemy z przyjmowaniem płynów drogą pokarmową. Początki odwodnienia organizmu mogą sugerować np.: skąpe oddawanie moczu (oliguria), utrata elastyczności skóry (skóra plastelinowata), uczucie suchości w ustach, suchość gałek ocznych (woda jest wypacana). Silne odwodnienie organizmu może się objawiać splątaniem i przyśpieszoną akcją serca (tachykardia).

Kroplówka nawadniająca najczęściej zawiera sód (Na+), który jest podstawowym czynnikiem odpowiedzialnym za prawidłowe nawodnienie ustroju (pomaga zatrzymać wodę w organizmie). Należy pamiętać, że zaburzenie gospodarki wodnej organizmu może przebiegać bez zmian w osmolarności albo z zagęszczeniem lub rozrzedzeniem płynów ustrojowych, dlatego dokładny skład infuzji dożylnej należy dopasować do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Kroplówka z dojazdem do Pacjenta

W trosce o zdrowie i wygodę naszych pacjentów oraz ich opiekunów oferujemy możliwość podania kroplówki nawadniającej w domu pacjenta.