• rabat
  • opieka
  • wypozyczalnia
  • wizyta

Pielęgniarka stomijna Gdańsk, Gdynia, Sopot

Wymiana worka stomijnego i pielęgnacja stomii

Stomia (z greckiego otwór), inaczej przetoka to chirurgiczne wyłonienie światła narządu wewnętrznego na powierzchnię skóry. Stomie najczęściej wykonuje się w celu umożliwienia wydalania (stomia wydalnicza) moczu lub kału, kiedy naturalna ekskrecja nie jest możliwa (np. w wyniku choroby). Przetoka pomiędzy jelitem grubym i cieńkim nazywana jest odpowiednio kolostomią i ileostomią. Połączenie układu moczowego ze skórą to urostomia. Wyłonienie może zostać wykonane na brzuchu lub plecach pacjenta, na stałe lub przejściowo. Stomia ma różowy kolor, jest wilgotna i bezbolesna w dotyku (brak unerwienia), dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na jej właściwą pielęgnację. Nieumyślne uszkodzenie stomii może być początkowo niezauważalne. Skóra wokół otworu wydalniczego jest narażona na kontakt z ekskrementami i może ulegać podrażnieniu.

Pielęgnując stomię należy starannie dopasować wielkość otworu w worku do rozmiaru dziurki na skórze, zapewnić szczelność połączenia i zadbać o zdrowie skóry wokół przetoki. Na rynku dostępne są dwa rodzaje worków stomijnych- jednoczęściowe i dwuczęściowe. W zestawach jednoczęściowych płytka przylegająca do skóry i worek są ze sobą trwale połączone i trzeba je wymieniać jednocześnie. W przypadku sprzętu dwuczęściowego płytka jest przytwierdzona do skóry a zmianie podlega sam worek. W utrzymaniu szczelności połączeń (worek stomijny musi bardzo dokładnie przylegać do skóry) pomocne są specjalistyczne preparaty dostępne w aptekach i sklepach medycznych.

Zakres usług medycznych świadczonych przez Pogotowia Pielęgniarskiego obejmuje opiekę nad pacjentem z wyłonioną stomią wydalniczą. W trakcie wizyt domowych pielęgniarki wykonują pielęgnację skóry chorego wokół stomii, wymianę worków stomijnych oraz ocenę stomii pod kątem występowania ewentualnych nieprawidłowości. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w opiece nad pacjentami, u których wyłoniona została: kolostomia, ileostomia lub urostomia. Każdorazowo dobieramy odpowiednie worki, aby zapewnić choremu komfort i bezpieczeństwo. Prowadzimy również edukację pacjenta oraz jego rodziny w zakresie samoopieki.

stomia wydalnicza
Przykładowe zdjęcie stomii wydalniczej (kolostomia).