Gdańsk, Gdynia, Sopot
Zakładanie wenflonu
Założenie wenflonu w domu
Wenflon (ang. venflon, potocznie wigo, kaniula dożylna, kateter, ang. PVC peripheral venous access catheter or line) to urządzenie wykonane z tworzywa sztucznego, które stosowane jest do dożylnego podawania płynów. Wenflon składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to cieńka elestyczna rurka (kaniula) z tworzywa sztucznego (np. teflon), która przeznaczona jest do tymczasowego umieszczania w żyle. Drugą cześć stanowi port służący np. do podłączania strzykawek i kroplówek lub pobierania krwi. Wenflon zakładany jest za pomocą igły, która następnie jest usuwana, a w naczyniu pozostaje jedynie kaniula. W zależności od rozmiaru oraz kondycji naczyń krwionośnych pacjenta stosuje się kaniule w różnych rozmiarach- średnica zewnętrznej rurki od 0,6 do 1,7 mm. Standardowo wenflon nie powinien znajdować się w żyle dłużej niż 72 godziny. Przetrzymanie zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań takich jak infekcja czy zapalenie naczyń. Z czasem średnica kaniuli ulega zwężeniu przez powstający w jej wnętrzu skrzep, przez co wenflon staje się niedrożny (dostępne są również kaniule zawierające substancję zapobiegającą koagulacji krwi). W niektórych przypadkach np. słaby stan żył wywołany przez chemioterapię wenflon może pozostawać w żyle tak długo aż nie utraci drożności oraz nie wystąpi stan zapalny.
Niewłaściwe założenie lub obsługa wenflonu może prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań:
- infekcja
- zapalenie żyły
- wynaczynienie, krwiak
- obrzęk
- krwotok
- zator gazowy
Prawidłowe założenie i obsługa wenflonu przez wykwalifikowaną osobę minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, na którym pokazujemy zakładanie wenflonu na grzbiecie dłoni.
Rodzaj usługi | Cena zabiegu |
---|---|
Założenie wenflonu | 100 zł |
Technologia do wykrywania żył
Wyjątkowo, nawet pomimo bardzo dużego doświadczenia i doskonałych umiejętności manualnych znalezienie odpowiedniej żyły i uzyskanie dostępu żylnego (np. założenie wenflonu do podania kroplówki, pobranie krwi do badan, zrobienie zastrzyku) bywa skomplikowane. Wykonanie idealnego wkłucia najczęściej jest utrudnione u bardzo małych dzieci, osób z nadwagą, chorujących na nowotwory. Są też pacjenci, u których naczynia są po prostu schowane nieco głębiej, nie można ich zobaczyć czy wyczuć palcami nawet przy użyciu stazy. Poza czynnikami anatomicznymi również stres lub napięcie, które towarzyszą niektórym pacjentom mogą komplikować zrobienie wkłucia. Zadaniem naszych pielęgniarek jest nie tylko perfekcyjne wykonanie samego zabiegu, ale przede wszystkim zadbanie o komfort i samopoczucie pacjenta. Pierwszorzędne umiejętności interpersonalne pielęgniarek oraz otocznie własnego domu zazwyczaj ograniczają stres towarzyszący pacjentowi do minimum. Dodatkowo każda nasza pielęgniarka wyposażona jest w innowacyjne urządzenie do wykrywania żyły. Skaner emituje monochromatyczne promieniowanie podczerwone, które jest pochłanianie przez nieutlenowaną hemoglobinę występującą w żyłach. Dzięki temu urządzeniu można uwidocznić przebieg żył, odróżnić je od tętnic i wykonać wkłucie u bardzo wymagających pacjentów. Przykładowe zdjęcie prezentujące działanie skanera- detekcja żył w podczerwieni.