Kroplówki

Kroplówka w domu pacjenta

Więcej

Cewnikowanie
pęcherza

Założenie, wymiana lub usunięcie cewnika urologicznego

Więcej

Zastrzyki

Zastrzyki w domu

Więcej

Zdejmowanie
szwów

Usuwanie szwów w domu pacjenta

Więcej

Gdańsk, Gdynia, Sopot

Cewnikowanie pęcherza moczowego

Założenie, wymiana lub usunięcie cewnika moczowego

Cewnikowanie pęcherza moczowego stosuje się w celu umożliwienia jego opróżnienia u pacjentów, którzy mają problemy z samodzielnym oddawaniem moczu. Cewnikowanie przeprowadza  się również żeby jałowo uzyskać próbkę moczu bezpośrednio z pęcherza. Wykonujemy cewnikowanie kobiet i mężczyzn w warunkach domowych, z zachowaniem standardów ambulatoryjnych. Zabieg polega na wprowadzeniu elastycznej rurki do pęcherza moczowego poprzez cewkę moczową lub powłoki brzuszne (dren umożliwia swobodny odpływ moczu). Zastosowanie miejscowego znieczulenia i antyseptyku ograniczają odpowednio dyskomfort  i ryzyko zakażenia towarzyszące zabiegowi. W zależności od materiału z jakiego wykonany jest cewnik oraz indywidualnych potrzeb pacjenta, wymiany drenu dokonuje się maksyalnie co kilka dni lub nawet co 3 miesiące (zgodnie z aleceniem producenta).

Kiedy wykonujemy cewnikowanie pęcherza moczowego?

Bezwzględnym wskazaniem do założenia cewnika jest zatrzymanie moczu. Pacjent czuje parcie na mocz, które przechodzi w ból jednak nie może samodzielnie opróżnić pęcherza. Do problemów z mikcją (oddawanie moczu) może dochodzić w przebiegu różnych chorób. Zatrzymanie moczu grozi rozwinięciem zakażenia układu moczowego (ZUM) i urosepsą, szczególnie o osób w podeszłym wieku. Przedłużający się zastój moczu może doprowadzić do pęknięcia pęcherza moczowego.

Cewnik moczowy zakładany jest również w trakcie zabiegów i operacji, po których występuje ryzyko krwawienia z dróg moczowych. Często w trackie zabiegów urologicznych zakładane są specjalne cewniki trójdrożne, których konstrukcja umożliwia sprawne płukanie pęcherza i usuwanie skrzepów krwi z pęcherza.

Cewnikowanie pęcherza przeprowadza się również w calach diagnostycznych– do jałowego pobrania próbki moczu bezpośrednio z pęcherza lub w celu podania kontrastu. Cewnik umożliwia również prowadzenie zbiórki moczu i bilansu płynów.

Cewnikowanie pęcherza ułatwia opiekę nad pacjentem leżącym:

  • zmniejsza ryzyko powstania i ułatwia gojenie ewentualnych odleżyn,
  • ułatwia utrzymanie higieny.

Do najczęstszych przyczyn wywołujących zastój moczu należą kamienie nerkowe i przerost prostaty

Przebieg cewnikowania pęcherza

Najczęściej zabieg polega na wprowadzeniu wężyka do pęcherza przez cewkę moczową. Czasami cewnik zakładany jest do pęcherza bezpośrednio przez powłoki brzuszne (tylko w warunkach szpitalnych, możliwa jest jego wymiana w domu). Istnieją jeszcze stomie wydalnicze, których nie będziemy poruszali w tym artykule.

Zakładanie cewnika jest zabiegiem inwazyjnym- może wywołać krwawienie i zakażenie. Żeby ograniczyć nieprzyjemne doznania pacjenta i zminimalizować ryzyko krwawienia i zakażenia stosujemy profesjonalne żele, które nie tylko ułatwiają „poślizg” drenu, ale również zawierają substancje: znieczulającą (lignokaina) i bakteriobójczą (chlorheksydyna). Wprawne założenie cewnika potrafi znacząco ograniczyć dyskomfort pacjenta.  

Cewnikowanie rozpoczyna się od umycia i dezynfekcji okolic krocza. Następnie jałowy cewnik pokrywa się sterylnym żelem i wprowadza do pęcherza. Wypadnięciu cewnika zapobiega balon, który po umieszczeniu w pęcherzu wypełnia się jałowym roztworem wodnym (działa jak kotwica). Cewnik może być podłączony do worka lub zatkany korkiem. W pierwszym przypadku mocz grawitacyjnie spływa na bieżąco do worka, w drugim pacjent musi cos jakiś zacz udać się do toalety i opróżnić pęcherz.

Założenie cewnika jest mniej skomplikowane u kobiet ponieważ mają krótką cewkę moczową. U mężczyzn cewka jest wydłużona o długoś prącia, dodatkowo przechodzi obok prostaty, która może zwężać jej światło. Czasami założenie cewnika u mężczyzny z przerostem prostaty wymaga wprawy.

Jaki rozmiar i rodzaj cewnika wybrać?

Decyzję odnośnie rozmiaru i materiału, z jakiego wykonany jest cewnik najlepiej skonsultować lub całkowicie powierzyć pielęgniarce, która będzie go zakładała. Cewniki występują w rozmiarach, co 2 zaczynając od CH 06 do CH 24. W przypadku osób dorosłych najczęściej zakładane są cewniki w rozmiarze od CH 14 do CH18. Zazwyczaj staramy się wybierać takie cewniki, które zgodnie z kartą charakterystyki mogą być wymienianie jak najrzadziej (tzn. silikonowe). W praktyce okazuje się czasem, że niektórzy pacjenci nie tolerują cewników „długoterminowych” i korzystają z drenów lateksowych.

Jak opiekować się chorym zacewnikowanym?

Należy zadbać o prawidłowe ułożenie worka i nie zaginanie drenu- tak żeby mocz mógł swobodnie spływać pod wpływem grawitacji. Trzeba również regularnie opróżniać worek i szczególnie dbać o higienę krocza. W indywidualnych przypadkach zaleca się płukanie cewnika pozwala to przedłużyć jego żywotność.

Zacewnikowani pacjenci powinni dużo pić. Rozcieńczony mocz nie będzie zapychał cewnika a naturalny przepływ będzie go płukać z ewentualnych zanieczyszczeń. Czasami możliwość kontrolowania ilości oddawanego moczu (diurezy) w związku z założeniem cewnika unaocznia opiekunom osób starszych jak mało piją ich podopieczni. Prawidłowe nawodnienie osób w podeszłym wieku, szczególnie z demencją drogą pokarmową może stanowić nie lada wyzwanie. Wówczas pomocne mogą okazać się kroplówki.

Jak często wymieniać cewnik?

Nie należy przekraczać maksymalnego czasu wymiany cewnika, który został określony przez producenta konkretnego urządzenia. Wydłużenie interwału zwiększa ryzyko zakażenia. Cewniki Foley’a wykonane z silikonu można wymieniać rzadziej od lateksowych. Niektóre cewniki są wzbogacone powłoką z jonów metali szlachetnych np. srebra, która zapobiega infekcjom bakteryjnym.  

W praktyce niestety cewniki Foley’a dość często zaczynają przeciekać lub ulegają zapchaniu i muszą być wymieniane na długo przed maksymalnym interwałem wymiany określonym przez wytwórcę. Czasami pacjentom lepiej służą cewniki lateksowe od pozornie lepszych silikonowych.  

Cewnikowanie pęcherza moczowego:

Cena usługi
Założenie, wymiana, usunięcie cewnika Foley’a u kobiety 200- 250 zł
Założenie, wymiana, usunięcie cewnika Foley’a u mężczyzny 200- 250 zł
Wymiana cewnika założonego przez powłoki brzuszne 300- 350 zł