Kroplówki

Kroplówka w domu pacjenta

Więcej

Cewnikowanie
pęcherza

Założenie, wymiana lub usunięcie cewnika urologicznego

Więcej

Zastrzyki

Zastrzyki w domu

Więcej

Zdejmowanie
szwów

Usuwanie szwów w domu pacjenta

Więcej

Gdańsk, Gdynia, Sopot

Odtrucie alkoholowe

Co to jest kac i na czym polega?

Kac (veisalgia, zatrucie alkoholem) to zespół objawów, spośród których najczęstsze to: złe samopoczucie, apatia, ból głowy, pragnienie, nudności, brak łaknienia, zaburzenia pracy serca i drgawki. Bezpośredni mechanizm odpowiedzialny za wywołanie wymienionych objawów nie jest jasny. Alkohol wpływa na wiele szlaków metabolicznych, dlatego występowanie kaca może wynikać ze złożenia kilku czynników, z których prawdopodobnie najistotniejsze to odwodnienie (zahamowanie działania wazopresyny), wahania glikemii, zatrucie aldehydem octowym i pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego. Do objawów kaca przyczyniają się również inne niż etanol substancje obecne w napitkach pochodzących z fermentacji. Kobiety zazwyczaj są bardziej podatne na działanie alkoholu, ich organizm z reguły charakteryzuje się większą zawartością tkanki tłuszczowej, a zatem mają w ciele mniej wody niż mężczyźni. Uboższy rezerwuar wody i wnikająca z tego większa podatność na zaburzenia gospodarki wodnoelektrolitowej mogą być odpowiedzialne za podwyższoną wrażliwość kobiet na alkohol w stosunku do mężczyzn. Dodatkowo kobiecy organizm zawiera mniej enzymu rozkładającego alkohol.

Kroplówka na kaca

Jednym ze sposobów na złagodzenie skutków zatrucia etanolem zawartym w napojach alkoholowych i przyspieszenie rekonwalescencji jest podanie kroplówki zawierającej np. elektrolity (potas, sód, magnez, wapń itd.), glukozę, witaminę C, witaminy z grupy B (np. B1, B12) . Infuzja może zawierać również insulinę oraz leki przeciwbólowe, przeciwymiotne lub uspokajające, nasenne i przeciwdrgawkowe. Skuteczność terapii zależy od indywidualnych predyspozycji i stanu chorego, a w niektórych przypadkach podanie kroplówki może wymagać zlecenia lekarza. Opisana metoda nie jest sposobem na walkę z uzależnieniem. Główne zalety kroplówki na kaca to:

 • Nawodnienie
 • Przyspieszenie wydalania toksyn
 • Zastrzyk energii
 • Zmniejszenie stresu
 • Przyspieszenie powrotu do sił
 • Ułatwienie zasypiania
 • Uspokojenie emocji

Możesz nam zaufać!

Doskonałe pielęgniarki

Empatyczny personel z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Szybki dojazd do pacjenta

Bardzo krótki czas oczekiwania na wizytę domową w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.

Bez wychodzenia z domu

Ty zostań w domu. My przyjedziemy do Ciebie. Twoja wygoda jest naszym priorytetem.

Bezpieczeństwo


Zabieg poprzedzony jest wywiadem i badaniem. Zachowujemy standardy ambulatoryjne.

Cena

Składnik Cena usługi
Do 500 ml
Do 1000 ml
Do 1500 ml

Odtrucie alkoholowe czy kroplówka na kaca?

Kroplówka na kaca i odtrucie alkoholowe (detoks, detox) to zasadniczo rzecz ujmując bardzo podobne usługi. Główna różnica w stosowaniu tych zwrotów wynika z informacji na temat stanu zdrowia pacjenta, które zbierane są podczas wywiadu. O kroplówce na kaca zazwyczaj mówimy w przypadku osób, które incydentalnie zatruły się alkoholem. Termin odtrucie alkoholowe najczęściej stosujemy w przypadkach związanych z nadmierną konsumpcją alkoholu i pozostawaniem w stanie upojenia przez dłuższy czas (tzw. ciąg alkoholowy). Do zminimalizowania objawów kaca u osób, które jednorazowo zatruły się alkoholem spożytym w nadmiernej ilości np. do kolacji dzień wcześniej przeważnie wystarczy jedna sesja kroplówek. W przypadku osób, które pozostawały w ciągu alkoholowym konieczne może być zastosowanie kilku sesji kroplówek- w zależności od nasilenia objawów. Terapia dożylna stosowana w przypadku osób uzależnionych ma na celu złagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego oraz ułatwienie przerwania ciągu alkoholowego.
 

W zależności od dawki i czasu stosowania, alkohol może wywierać odmienne skutki fizjologiczne na organizm (uspokajać lub pobudzać). Krótkotrwale, w umiarkowanej dawce zażywany etanol w pierwszej kolejności np. nasila wydalanie moczu i obniża ciśnienei tętnicze (hamowanie wazopresyny), z drugiej strony przewlekłe nadużywanie alkoholu trwale pobudza układ współczulny i zatrzymuje wydalenie moczu, wywołuje tachykardię i podnosi ciśnienie. U osób będących w ciągu alkoholowym pobudzenie autonomicznego układu nerwowego jest częściowo „maskowane” przez spożywanie kolejnych dawek etanolu. Zmniejszenie dawki alkoholu podczas ciągu pozwala na rozwinięcie objawów wynikających z pobudzenia autonomicznego układu nerwowego. Tuż po spożyciu alkohol wywołuje krótkotrwałą euforię, która przekształca się w depresję podczas długotrwałej konsumpcj.  Wówczas „dopijanie pozwala kontrolować” nieprzyjemne objawy psychofizyczne przedawkowania jednocześnie utrudniając alkoholikowi przerwanie ciągu (błędne koło). Ciąg alkoholowy wyczerpuje zdrowie fizyczne i psychiczne.

Wnikliwe badanie pacjenta pomaga ocenić stan jego zdrowia i dobrać najlepszą terapię. 

Detoks alkoholowy w domu

Wybierając odtrucie alkoholowe w domu zyskujesz między innymi:

 • wygodę,
 • oszczędność czasu,
 • gwarancję dyskrecji,
 • pełną atencję personelu.

Pogotowie kacowe

Każdy moment jest dobry na przerwanie ciągu, rozpoczęcie walki z nałogiem i powrót do życia w trzeźwości. My zawsze jesteśmy gotowi do pomocy (24/7), nie szukaj wymówek- zadzwoń i poproś o wsparcie już teraz. Detoks nie sprawi, że stracisz ochotę na alkohol. Odtrucie pomoże ograniczyć fizyczne skutki nadużywania alkoholu. Żeby wytrwać w trzeźwości będziesz musiał mieć silną wolę i nauczyć się żyć z uzależnieniem np. poprzez psychoterapię.

Majaczenie alkoholowe

Biała gorączka, łac. delirium tremens to zespół gwałtownych objawów, występujących w związku ze zmniejszeniem ilości spożywanego alkoholu przez osobę uzależnioną (zespół odstawienny, abstynencyjny). Ryzyko wystąpienia i nasilenie objawów zależy wprost proporcjonalnie od ilości i czasu nadużywania alkoholu. Szacuje się, że około 50% alkoholików rozwinie zespół majaczeniowy przerywając ciąg alkoholowy.

W badaniu podmiotowym najczęściej obserwujemy ogólne złe samopoczucie, zaburzenia świadomości (dezorientacja w miejscu, czasie i przestrzeni), niepokój, halucynacje, bezsenność. W badaniu przedmiotowym zazwyczaj występują: częstoskurcz serca (tachykardia) oraz nadciśnienie (hipertensja), przecukrzenie (hiperglikemia), drżenie mięśni, podwyższoną temperaturę ciała i potliwość. Zaburzenia elektrolitowe wywołane przez alkohol mogą doprowadzić do zatrzymania krążenia i śmierci. Chronicznym alkoholikom często towarzyszy marskość wątroby i trzustki, polineuropatia. Alkoholowy zespół abstynencyjny najczęściej występuje po 2- 3 dniach od odstawienia alkoholu i może utrzymywać się przez kilka kolejnych dni.  

Alkohol pobudza współczulną część autonomicznego układu nerwowego (niezależny od woli), która wydziela adrenalinę (hormon stresu, ewolucyjnie odpowiedzialny za błyskawiczną odpowiedź na zagrożenie i mobilizację do walki). Adrenalina stymuluje: przyspieszoną akcję serca i oddechu wraz ze wzrostem ciśnienia tętniczego, potliwość, hiperglikemię, rozszerzenie źrenic i oskrzeli oraz skurcz cewki moczowej. Ponadto adrenalina hamuje perystaltykę jelit i produkcję soku żołądkowego oraz śliny, obniża napięcie mięśni gładkich.

Majaczenie alkoholowe może stanowić zagrożenie dla życia, dlatego ważne jest szybkie podjęcie leczenia, które polega na łagodzeniu objawów i przeciwdziałaniu poważniejszym powikłaniom. Odtrucie w warunkach domowych opiera się w głównej mierze na stosowaniu terapii dożylnej (krystaloidy, witaminy z grupy B). W warunkach domowych rzadziej stosowane sią benzodiazepiny, haloperidol.

Napad toniczno- kloniczny, padaczka alkoholowa?

Jednym z bardziej dokuczliwych powikłań, które mogą wystąpić u alkoholików są duże uogólnione napady drgawek. Napad toniczno- kloniczny objawia się bezwładnymi ruchami kończyn i głowy, które poprzedzone są gwałtownym, silnym skurczem mięśni powodującym wyprężenie ciała (odgięcie głowy, wyprost kończyn, szczękościsk) i utratą przytomności. Z reguły nic nie przepowiada wystąpienia napadu. Przyczyna występowania napadów drgawkowych u alkoholików nie została wyjaśniana. Różne hipotezy zakładają, że mogą one być związane z zaburzeniami gospodarki elektrolitowej, neurotransmiterów, bezsennością, atrofią i przewodnieniem mózgu, wahaniami progu drgawkowego. Prawdopodobnie ryzyko wystąpienia napadu rośnie wraz z nakładaniem się czynników krytycznych determinowanych przez nadużywanie alkoholu.

Podłoże napadów drgawkowych u alkoholików nie ma nic wspólnego z etiologią napadów epilepsji, jednak napady te wyglądają podobnie – stąd potoczna nazwa padaczka alkoholowa.