• rabat
  • opieka
  • wypozyczalnia
  • wizyta

Kroplówka z witaminy C Gdańsk, Gdynia, Sopot

Wlewy dożylne z witaminy C

Witamina C (kwas L-askorbinowy, jego sól- np. askorbinian sodu lub ester) jest antyoksydantem (hamuje działanie wolnych rodników- czynnik redukujący), pomaga w walce z infekcjami (wiele nowych publikacji temu zaprzecza), wzmaga wchłanianie żelaza, stymuluje leczenie ran i regenerację naczyń krwionośnych, a jej niedobór wywołuje szkorbut. Witamina C odpowiada za syntezę kolagenu (główne białko tkanki łącznej). Na poziomie molekularnym kwas askorbinowy pełni funkcję donora (dawcy) elektronów dla enzymów biorących udział w hydroksylacji reszt proliny i lizyny w trakcie "dojrzewania" kolagenu. Kwas askorbinowy jest pochodną glukozy, z której może być wytwarzany przez komórki wielu zwierząt (np. psy) i roślin. Organizm człowieka nie posiada zdolności do samodzielnej syntezy kwasu askorbinowego, który musi otrzymywać z zewnątrz.

Badania laboratoryjne przeprowadzone na liniach komórkowych i zwierzętach wykazały, że wysokie stężenie witaminy C może hamować rozwój różnych rodzajów nowotworów. Udokumentowano, że witamina C może selektywnie zabijać między innymi komórki nowotworu odbytnicy. Witamina C powoduje utlenianie glutationu (GSH) i powstawanie reaktywnych form tlenu (ang. reactive oxygen species, ROS), które wywołują uszkodzenie DNA i apoptozę (śmierć) komórek. Komórki nowotworu jelita grubego wytwarzają duże ilości enzymu GLUT1- odpowiedzialnego za transport glukozy do wnętrza komórek. To samo białko (GLUT1) może transportować utlenioną formę askorbinianu- w wyniku konkurencji spada wydajność transportu glukozy przez komórkę. Dodatkowo reaktywne formy tlenu mogą inaktywować GLUT1- zahamowanie transportu glukozy. Jednocześnie pokazano, że niektóre formy witaminy C mogą osłabiać lub wzmagać skuteczność chemioterapii. Osiągnięcie wysokiego stężenia witaminy C w organizmie jest możliwe poprzez podanie bezpośrednio do krwioobiegu- za pomocą kroplówki. Badania kliniczne wykazały, że wysokie stężenie witaminy C po podaniu dożylnym powoduje niewiele działań niepożądanych, a maksymalna bezpieczna dawka dla pacjenta bez przeciwskazań wynosi 1,5g/kg. Pacjenci z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, chorobami nerek oraz cierpiący na hemochromatozę powinni unikać dużych dawek witaminy C. Askorbinian podany dożylnie utrzymuje się w krwioobiegu przez 4 godziny, a jego stężenie jest wyże niż po podaniu doustnym. Skuteczność terapii witaminą C u pacjentów chorujących na nowotwory badana jest od około 45 lat, jednak do tej pory witamina C nie została zatwierdzona, jako środek leczniczy na żadną chorobę inną niż szkorbut. Komórki psich organizmów produkują witaminę C, mimo wszystko psy zapadają na nowotwory.

Źródła i linki:

High-Dose Vitamin C, NIH
Revisiting vitamin C and cancer
Vitamin C could target some common cansers
Witamina C jako oręż w walce z rakiem
Glucose deprivation contributes to the development of KRAS pathway mutations in tumor Cells
Effect of high-dose intravenous vitamin C on inflammation in cancer patients
FAO
Vitamin C protocol, Riordan clinic
High-dose vitamin C linked to kidney stones in men
Witamina C jako oręż w walce z rakiem
Wlew dożylny z askorbinianu sodu
Naukowcy: witamina C podana dożylnie pomaga niszczyć rakaNajczęściej zadawane pytania

Na co zwrócić szczególną uwagę przy podawaniu witaminy C?

  • Askorbinian fałszuje wynik pomiaru większości glukometrów paskowych- ważne dla diabetyków.
  • Dożylne podanie witaminy C po posiłku pozwala ograniczyć wahanie poziomu glukozy we krwi.
  • Witaminę C w dużym stężeniu najlepiej podawać jest przez port naczyniowy gdyż wysokie stężenie askorbinianu może wywołać stan zapalny żył obwodowych przez, które jest podawany.
  • Askorbinian ma właściwości chelatujące, dlatego może obniżać dostępność jonów wapnia i magnezu.
  • Wysokie dawki witaminy C mogą zwiększać ryzyko powstawania kamieni nerkowych.

W jakim roztworze przygotowywana jest kroplówka z witaminy C?

Witamina C (kwas askorbinowy) najczęściej rozcieńczana jest w soli fizjologicznej (0, 9% NaCl). Askorbinian sodu może być rozcieńczany w wodzie a nie soli fizjologicznej- pozwala to nieco ograniczyć ilość kationów sodowych podawanych pacjentowi (100 ml soli fizjologicznej zawiera 0, 9 g NaCl). Zarówno kwas askorbinowy jak i askorbinian sodu w roztworze wodnym występują w postaci zdysocjowanej tzn. w formie anionu askorbinianowego i odpowiednio kationu wodorowego lub sodowego.

Ile trzeba mieć kroplówek żeby wyleczyć chorobę nowotworową?

Witamina C nie jest lekiem przeciwnowotworowym i nie powinna stanowić alternatywy dla konwencjonalnych metod terapeutycznych, ale może być rozważana, jako leczenie wspomagające. Witamina C w terapii skojarzonej może ograniczać cytotoksyczność, wymioty, nudności i poprawiać samopoczucie pacjentów poddawanych chemioterapii lub radioterapii, a dodatkowo może wzmacniać ich układ odpornościowy. Wyniki badań przeprowadzonych na liniach komórkowych lub modelach zwierzęcych wskazują, że stosowanie witaminy C może wzmagać lub niwelować efekt antynowotworowy klasycznych chemioterapeutyków. Brakuje badań klinicznych, które potwierdzałyby skuteczność witaminy C w onkoterapii. Fakt, że kwas askorbinowy lub jego pochodne wykazują działanie przeciwnowotworowe na modelu komórkowym lub zwierzęcym nie oznacza, że witamina C jest skuteczna u ludzi.

Czy witamina C rozpada się pod wpływem światła?

Tak, witamina C jest związkiem światłoczułym i powinna być przechowywana w ciemności. Podczas wlewu nie ma konieczności używania ciemnych drenów i zakrywania kroplówki.

W jakiej temperaturze przechowywać witaminę C?

Witamina C jest stabilna w temperaturze pokojowej. Każdy lek należy przechowywać w sposób zgody z zaleceniami producenta. Obniżenie temperatury może z jednej wydłużyć trwałość produktu, ale równie dobrze może spowodować wytrącenie rozpuszczonej substancji.

Askorbinan sodu czy kwas askorbinowy?

Askorbinian sodu to sól sodowa kwasu askorbinowego, która w przemyśle spożywczym wykorzystywana jest, jako środek konserwujący (E301). W organizmie związek ten uwalnia kation sodu. W przypadku dożylnego podawania dużych dawek witaminy C zastosowanie askorbinianu sodu może prowadzić do hipernatremi (nadmiar sodu) i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Jednocześnie askorbinian sodu jest mniej kwaśną formą witaminy C niż kwas askorbinowy, dlatego jest on mniej drażniący dla naczyń krwionośnych i umożliwia stosowanie większych dawek oraz jest łatwiejszy w przyjmowaniu drogą doustną. Wysokie dawki witaminy C najlepiej podawać przez wkłucie centralne lub port naczyniowy pozwala to uniknąć potencjalnych powikłań w postaci zapalenia żyły obwodowej, przez, którą podawana jest witamina.

kwas askorbinowy i askorbinian sodu
Wzory strukturalne dwóch form witaminy C. Z lewej kwas L- askorbinowy (PubChem CID: 54670067) i askorbinian sodu (PubChem CID: 23667548) z prawej.

O tym, jaka substancja, dawka i forma podania jest najlepsza dla danego pacjenta powinien zadecydować lekarz. Samodzielne stosowanie substancji leczniczych jest niebezpieczne i może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia. Ten sam preparat, który pomógł jednemu pacjentowi może zaszkodzić drugiemu.

Powyższy artykuł ma charakter przeglądowy i zawiera jedynie ogólne informacje na temat różnych zastosowań i właściwości różnych form witaminy C i nie stanowi samouczka. Ze względu na swoją krótką formę artykuł ten zawiera również wiele uproszczeń. Nie należy przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem gdyż mogą one zaszkodzić.

dożylna witamina C
Przykładowe preparaty zawierające askorbinian sodu (z lewej) i kwas askorbinowy (z prawej).


Zapraszamy do zapoznania się z wideoblogiem na temat wlewów z askorbinianu sodu ze strony www.wlewy-dożylne.pl. Relacja filmowa nie uwzględnia wszystkich elementów wpływających na prawidłowe podanie kroplówki, ale dzięki niej można nabrać ogólnego wyobrażenia na temat cewnikowanie żyły obwodowej, przygotowania roztworów infuzyjnych, podłączenia aparatu do przetaczania płynów z venflonem.