Kroplówki

Kroplówka w domu pacjenta

Więcej

Cewnikowanie
pęcherza

Założenie, wymiana lub usunięcie cewnika urologicznego

Więcej

Zastrzyki

Zastrzyki w domu

Więcej

Zdejmowanie
szwów

Usuwanie szwów w domu pacjenta

Więcej

Gdańsk, Gdynia, Sopot

Jak zrobić zastrzyk podskórny

Zastrzyk w brzuch

Zastrzyk podskórny polega na podaniu substancji czynnej do tkanki tłuszczowej znajdującej się pomiędzy skórą a mięśniami. Lek podany w ten sposób wchłania się wolniej (słabsze ukrwienie rejonu iniekcji) niż np. po podaniu domięśniowym lub dożylnym, dlatego zazwyczaj działa dłużej i mniej gwałtownie. Pielęgniarka na filmie pokazuje popularną i relatywnie bezpieczną metodę robienia zastrzyków podskórnych. Technika opiera się na utworzeniu palcami fałdu ze skóry pacjenta. Fałd ogranicza ryzyko nakłucia znajdujących się głębiej naczyń i mięśni. Igła wbijana jest w wierzchołek fałdu skórnego, najczęściej pod kątem 90°. U osób bardzo szczupłych, o cienkiej warstwie tkanki tłuszczowej pod skórą igłę można wbić pod mniejszym kątem (90°- 45°)- najczęściej umożliwia to uzyskanie nieco dłużej drogi dla igły. W większości przypadków po prawidłowym umieszczeniu igły pod skórą można rozluźnić skórę. U bardzo szczupłych pacjentów może zachodzić konieczność trzymania fałdu przez cały czas trwania iniekcji- w celu uniknięcia przemieszczenia igły do tkanek znajdujących się głębiej. Czasami utrzymywanie zbyt mocnego ucisku podczas robienia zastrzyku podskórnego może powodować opór dla tłoka strzykawki i wywoływać ból u pacjenta.

Obejrzyj krótki materiał filmowy, na którym pielęgniarka prezentuje technikę wykonywania zastrzyków podskórnych. Film został przygotowany dla pacjentów, żeby wiedzieli, czego mogą się spodziewać podczas zabiegu przeprowadzanego przez profesjonalistę. Nie należy wykonywać zastrzyków samodzielnie- bez odpowiedniego przeszkolenia gdyż może to doprowadzić do utraty zdrowia lub życia.

Zastrzyk przeciwzakrzepowy

Zobacz jak można samodzielnie zrobić sobie zastrzyk w brzuch za pomocą ampułkostrzykawki. Ten nieskomplikowany zabieg medyczny powinien być wykonywany przez medyka, ale pacjenci przeszkoleni przez pielęgniarkę mogą go robić samodzielnie. Osoba na filmie nie jest medykiem jednak po krótkim instruktażu doskonale poradziła sobie z iniekcją. Pamiętajcie, że nie każdą ampułkostrzykawkę można sobie wstrzyknąć samodzielnie- zawsze dokładnie czytajcie ulotkę leku a w razie wątpliwości proście o radę pielęgniarkę lub lekarza. Na filmie podawana jest heparyna (zastrzyk przeciwzakrzepowy), którą w określonych sytuacjach można wstrzykiwać samodzielnie. Zastrzyki przeciwzakrzepowe mogą powodować postawanie siniaków (krwiak, podskórny wylew krwi), które są wynikiem działania leku rozrzedzającego (antykoagulant) krew. Postawnie siników zazwyczaj nie wynika z ucisku fałdu skórnego podczas iniekcji.