mgr pielęgniarstwa Agnieszka Staniszewska

Domowa opieka paliatywna polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w mieszkaniu obłożnie chorej osoby, czyli tzw. hospicjum domowym. Tę formę pomocy oferujemy odchodzącym pacjentom, z uwzględnieniem osób cierpiących na nieuleczalne choroby, które prowadzą do śmierci w długiej perspektywie czasu i nie da się ich leczyć (np. poważne wady rozwojowe u dzieci, niektóre choroby genetyczne). Pomoc pielęgniarska w ramach hospicjum domowego i tradycyjnego hospicjum stacjonarnego wylgąda podobnie. Przewaga hospicujm domowego polega na zapewnieniu umierającemu maksimum spokoju i komfortu.

Opieka paliatywna

Celem opieki paliatywnej jest:

  • leczenie bólu oraz innych dolegliwości towarzyszących nieuleczalnie chorym,
  • dążenie do poprawy jakości życia i komfortu pacjenta.

Leczenie paliatywne opiera się na kilku filarach i ma zapewnić osobie chorej wsparcie w sferze fizycznej, psychicznej, społecznej i duchowej. Najważniejszym i podstawowym zadaniem jest oczywiście uśmierzanie towarzyszących chorobie dolegliwości fizycznych. W zależności od stanu zdrowia psychicznego pacjenta opieka paliatywna może obejmować interwencje takie jak zapobieganie depresji, narastającemu lękowi, czy oswajanie pacjenta z naturalnym procesem życia i śmierci. Opiekę paliatywną nad pacjentem i jego bliskimi powinien sprawować doświadczony zespół medyków.

W zależności od indywidualnych potrzeb chory powinien być regularnie odwiedzany przez pielęgniarki, lekarzy, rehabilitantów, fizjoterapeutów i psychologów. Częstotliwość opieki paliatywnej oferowanej w ramach publicznego systemu ubezpieczeń regulowana jest odpowiednimi przepisami prawnymi. Oznacza to, że w domu pacjenta lekarz pojawi się minimum dwa razy w miesiącu, a pielęgniarka dwa razy w tygodniu. Skorzystanie z usług prywatnej pielęgniarki pozwala na bardziej elastyczne podejście do potrzeb pcjenta – np. zmniejszenie ilosći wizyt w początkowym okresie i intesyfikację pomocy w poźniejszych etapach.

Do najczęściej wykonywanych podczas opieki paliatywnej w domu pacjenta czynności należą:

Sprawując domową opiekę hospicyjną, rozpoznajemy i odpowiadamy na indywidualne, czasami dynamicznie zmieniające się potrzeby chorego oraz jego środowiska. W wielu przypadkach śmiertelna choroba jest zaskoczeniem – wymusza nagłą, radyklaną zmianę dotychczas obowiązującego ładu. To zupełnie normalne, że nie wszyscy potrafią się odnaleźć w nowej, skrajnej sytuacji. Dlatego pomoc osoby, która w profesjonalny, nienarzucający się sposób pomoże przejść choremu i jego bliskim przez naturalny proces umierania jest wartościowa.

Jak przygotować chorego na opiekę paliatywną?

Żeby skorzystać z opieki paliatywnej finansowanej przez ZUS, zgłaszamy się po skierowanie np. do lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza, który prowadził dotychczasową terapię. Następnie przedkładamy ten dokument w wybranym hospicjum, które ma umowę z NFZ i czekamy na miejsce oraz przyjęcie.

Zdarza się, że z różnych powodów osoba chora może nie kwalifikować się do finasowania opieki przez narodowy fundusz zdrowia. Nie rzadko trzeba czekać na miejsce w hospicjum. Czasami opiekunowie osoby chorej mają problemy ze znalezieniem odpowiedniego hospicjum albo dopełnieniem formalności. W każdej problematycznej sytuacji możesz się skontaktować z nami- Pogotowie Pielęgniarskie– udzielimy Ci wsparcia.

Opieka paliatywna ma na celu poprawienie komfortu życia pacjenta, dlatego plan opieki paliatywnej – w miarę możliwości – tworzony jest wraz z pacjentem i ma mu odpowiadać. Uwzględnia się również potrzeby osób współzamieszkujących, w szczególności rodziny, jednak osobą, na której głównie skupia się plan jest sam pacjent.

< Poprzedni artykuł Następny artykuł >