Wszywka alkoholowa to tabletki, które zaszywa się pod skórą osoby uzależnionej od alkoholu. Substancją czynną implantów podskórnych jest disulfiram, lek dostępny również w formie tabletek doustnych. Implant działa przez około 8 miesięcy, a tradycyjne tabletki przez 24 godziny. Disulfiram zakłóca metabolizm alkoholu, w taki sposób, że połączenie obu substancji wywołuje objawy silnego kaca. Disulfiram służy do farmakologicznego wspomagania abstynencji u osób uzależnionych od alkoholu, które poddają się psychoterapii.
Synonim wszywki jest Esperal, który prawdopodobnie jest najpopularniejszym preparatem do implantacji.
Jak działa wszywka alkoholowa
Implant podskórny powoli, przez koło 8 miesięcy uwalnia substancję czynną do krwi pacjenta. Disulfram zakłóca biochemiczny szlak metabolizmu alkoholu, jest inhibitorem dehydrogenazy rozkładającej aldehyd octowy do kwasu octowego. Obecność disulfiramu prowadzi do nagromadzenia w organizmie toksycznego aldehydu octowego. Acetaldehyd wywołuje symptomy kaca. Poniżej przedstawiam objawy, których nasilenie zależy od dawki.
- Zawroty głowy, nudności i wymioty.
- Uczucie gorąca z zaczerwienie twarzy (tzw. reakcja disulfiramowa), potliwość.
- Wahania ciśnienia tętniczego, kołatanie serca. Niewydolność krążeniowa, duszność, zawał serca.
- Drgawki, utrata przytomności.
Świadomość zagrożenia powyższymi objawami po spożyciu alkoholu ma za zadanie zniechęcać do konsumpcji i pomagać w utrzymaniu abstynencji. Omawiany lek nie wpływa na wolę osoby uzależnionej i nie ma wpływu na chęć sięgnięcia po alkohol. Podstawowym sposobem walki z alkoholizmem jest psychoterapia, metody farmakologiczne są leczeniem wspomagającym.
Wszywka alkoholowa versus tabletki doustne
Przewagą wszywki alkoholowej nad tabletkami jest brak możliwości przerwania terapii. Implant wszyty pod skórę działa przez około 8 miesięcy, w tym czasie nie wolno spożywać alkoholu. Działanie tabletki doustnej utrzymuje się przez 24 godziny, po upływie tego czasu trzeba zażyć kolejną tabletkę. Przerwanie terapii opartej na tradycyjnych tabletkach jest, zatem prostsze. Z drugiej strony pacjent chory psychicznie może rozpocząć spożywanie alkoholu pomimo „zaszycia”, a wówczas nie uniknie objawów zatrucia. Reasumując osoba decydująca się na konsumpcję alkoholu pomimo implantacji wszywki antyalkoholowej naraża swoje zdrowie i życie. Dlatego przeciwskazaniem do wszywki alkoholowej jest próba samobójcza w wywiadzie medycznym.
Jaka jest skuteczność wszywki alkoholowej
Disulfiram nie jest lekiem na alkoholizm. Wszywka alkoholowa jest jedną z farmakologicznych metod wspomagających abstynencję u osób stosujących psychoterapię. Podstawowej pomocy w zakresie walki z każdym rodzajem uzależniania udzielają psychoterapeuci.
Jak przygotować się do wszywki alkoholowej
Osoba decydująca się na zabieg powinna być trzeźwa, nie wolo spożywać alkoholu na minimum 12 godzin przed planowaną implantacją. Przed zabiegiem warto jest odbyć odtrucie alkoholowe, które przyśpiesza regenerację organizmu. Ewentualne stosowanie benzodiazepin należy skonsultować z osobą wykonującą zabieg gdyż wszywka alkoholowa może wchodzić w interakcję z tą grupą leków.
Po zabiegu konieczne będzie zdjęcie szwów, które mogą zostać zdjęte przez pielęgniarkę w domu pacjenta.
Przeciwskazania do implantacji wszywki antyalkoholowej
Ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych leku w połączeniu z alkoholem przeciwskazaniem do wszywki alkoholowej jest nie tylko uczulenie na substancję czynną. Disulfiramu nie należy stosować również u osób:
- pod wpływem alkoholu,
- z obciążeniami układu sercowo-naczyniowego,
- podejmujących próby samobójcze w przeszłości.
Kontrowersje wokół wszywki alkoholowej
Fakt, że po spożyciu alkoholu disulfiram wywołuje niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje sprawiał, że lek ten nie jest dopuszczony do obrotu w wielu Państwach EU oraz USA.
Gdzie kupić wszywkę alkoholową
W Polsce produkty zawierające disulfiram dostępne są w aptekach i wydawane są na receptę. Samodzielne zastosownie wszywki antyalkoholowej jest niemożliwe – konieczna jest pomoc chirurga. Disulfiram może wchodzić w interakcje nie tylko z alkoholem, ale również z innymi lekami. Jak prawie każdy lek wszywka alkoholowa może też wykazywać działania niepożądane sam przez się. Dlatego leczenie należy prowadzić pod kontrolą lekarza. Disulfiram sprzedawany jest pod nazwami handlowymi Anticol (tabletki), Esperal lub Disulfiram WZF (wszywki).