mgr pielęgniarstwa Agnieszka Staniszewska

Różowy październik to międzynarodowa kampania, mająca na celu zwiększenie świadomości na temat raka piersi. Co roku, w październiku, organizacje społeczne i medyczne podejmują szereg działań mających na celu edukację kobiet i mężczyzn na temat profilaktyki, objawów oraz znaczenia regularnych badań. Celem kampanii jest nie tylko zmniejszenie liczby zachorowań, ale również wsparcie osób, które zmagają się z chorobą.

Idea różowego października

Idea różowego października jest motywowana koniecznością zwrócenia uwagi na problem nowotworów piersi, które są najczęściej występującym rodzajem raka u kobiet. Kampania zachęca do przełamywania tabu dotyczącego zdrowia intymnego oraz do regularnych badań, które mogą uratować życie.

Nowotwory u kobiet: co warto wiedzieć?

Wśród nowotworów, które najczęściej dotykają kobiety, w pierwszej kolejności należy wymienić:

  1. Rak piersinajczęstszy nowotwór wśród kobiet.
  2. Rak szyjki macicy drugi co do częstości występowania nowotwór złośliwy.
  3. Rak endometrium – nowotwór błony śluzowej macicy.
  4. Rak jajnika – często rozwija się bez wyraźnych objawów, co utrudnia wczesną diagnostykę.

Samobadanie piersi: jak, kiedy i dlaczego?

samobadanie piersi

Częstotliwość i faza cyklu

Samobadanie piersi powinno być częścią codziennej rutyny kobiety. Najlepiej wykonywać je raz w miesiącu, najlepiej tydzień po zakończeniu menstruacji, kiedy piersi są mniej wrażliwe.

Technika samobadania

Kobieta powinna zająć wygodną pozycję i delikatnie badać piersi, sprawdzając, czy nie pojawiły się zgrubienia, guzki lub zmiany w kształcie. Ponadto, można poprosić partnera o pomoc w ramach gry wstępnej, jednak ważne jest, aby pamiętał on o technice badania.

Kiedy udać się do lekarza?

Zmiany, które powinny skłonić kobietę do wizyty u ginekologa lub radiologa, to:

  • Zgrubienia w piersiach.
  • Wydzielina z brodawki.
  • Zmiany w kształcie lub rozmiarze piersi.
  • Bolesność, szczególnie jeśli nie jest związana z cyklem miesiączkowym

Badania profilaktyczne piersi: USG, mammografia, krew

USG piersi w gbinecie pielęgniarki

Częstotliwość i faza cyklu

Badanie USG piersi powinno być wykonywane raz w roku, a mammografia co dwa lata po 40 roku życia. Kobiety w wieku 50-69 lat powinny mieć wykonane mammografię co 2 lata.

Czy badania wykonuje się niezależnie od wieku?

Tak, młodsze kobiety również powinny mieć wykonywane USG piersi, szczególnie jeśli mają predyspozycje genetyczne do zachorowań na raka.

USG piersi a cytologia

Badanie USG piersi można połączyć z corocznym badaniem cytologicznym szyjki macicy, co jest zalecane w ramach kompleksowej profilaktyki zdrowotnej.

Badania krwi – markery raka piersi

W diagnostyce raka piersi pomocne są również badania krwi. Antygeny nowotworowe CA 125, CA 15-3 służą do oceny przebiegu choroby/ leczenia raka piersi. Podwyższony poziom CA 125 może świadczyć również nowotworze jajnika lub endometriozie. Reasumując badanie krwi jest wszechstronnym narzędziem diagnostyczny. Pobranie krwi jest szybki i tanie.

Różowy październik – podsumowanie

Różowy październik to doskonała okazja, aby zadbać o swoje zdrowie i zwiększyć świadomość na temat nowotworów piersi. Regularne samobadanie oraz kontrolne wizyty u lekarza mogą znacząco wpłynąć na wczesne wykrywanie chorób i skuteczność leczenia.

< Poprzedni artykuł Następny artykuł >