mgr pielęgniarstwa Agnieszka Staniszewska

COVID- 19 jest chorobą przenoszoną drogą kropelkową, której czynnikiem zakaźnym jest koronawirus SARS-CoV-2. Infekcja powoduje przede wszystkim zapalenie płuc, mogące doprowadzić do nieodwracalnych zwłóknień narządu oddechowego. Ponadto wirus może atakować również układ nerwowy i mięśnie.

Klasyczne objawy zapalenia płuc to: gorączka, kaszel, ból w klatce piersiowej i spłycenie oddechu. Dodatkowo w przebiegu COVID występować mogą między innymi: utrata węchu i smaku oraz szereg niecharakterystycznych objawów np.: zapalenie gardła, biegunka, wymioty, ból głowy lub mięśni, brak apetytu (ogólny spadek samopoczucia). U pacjentów cierpiących na COVID zaobserwowano zwiększone ryzyko rozwoju zakrzepicy żylnej i zatorowości płucnej. Pacjenci zdiagnozowani pod kątem SARS-CoV-2 często odczuwają zwiększony niepokój, który w dużej mierze spowodowany jest ogólną sytuacją pandemiczną.

Co robić, jeżeli podejrzewamy u siebie COVID- 19

Nie należy panikować, ale trzeba skontaktować się z lekarzem, który podejmie leczenie stosowne do stanu pacjenta. Wielu chorych przechodzi zakażenie w stosunkowo łagodny sposób, jednak niektóre objawy mogą być dokuczliwe, a nieleczona choroba może się wiązać z powikłaniami. Należy pamiętać, że COVID- 19 może mieć gwałtowny przebieg – wówczas znacznie lepiej jest być zdiagnozowanym niż w ciężkim stanie czekać w kolejce na szpitalnym oddziale ratunkowym.

Terapia łagodnego przebiegu COVID- 19 w domu

Leczenie warto rozpocząć jak najszybciej, żeby zapobiec rozwojowi choroby i ewentualnym powikłaniom. Domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające, dlatego jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem, my polecamy np. lek. Jolantę Krychowiak – Borowiecką (601 643 877).

 

W środowisku domowym pacjenci najczęściej otrzymują zastrzyki z heparyny (profilaktyka przeciwzakrzepowa), deksametazonu (lek przeciwzapalny), ceftriaksonu (antybiotyk). Dodatkowo pacjenci, którzy wysoko gorączkują mogą otrzymać zlecenie na kroplówki (nawodnienie) i iniekcje z metamizolu (lek przeciwgorączkowy). Te same leki podawane są na oddziałach COVIDowych. Pacjenci wymagający tlenoterapii nie powinni być leczeni w domu.

 

Antybiotyki zmniejszają ryzyko „nadkażenia” bakteriami, leki przeciwzakrzepowe zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy, sterydy łagodzą stan zapalny i ułatwiają oddychanie. Wymienione grupy leków ogólnie łagodzą przebieg infekcji, skracają czas choroby i zapobiegają powikłaniom. Ze względu na dużą ilość różnych leków i technik iniekcji (zastrzyk podskórny, zastrzyk domięśniowy, kroplówka) konieczna jest pomoc pielęgniarki.

 

Summary
Leczenie COVID- 19
Article Name
Leczenie COVID- 19
Description
W leczeniu COVID- 19 stosowane są między innymi zastrzyki z antybiotyków (np. ceftriakson), sterydów (np. deksametazon) i leków przeciwzakrzepowych (np. heparyna), które można przyjmować w domu. Wymienione grupy leków ogólnie łagodzą przebieg infekcji, skracają czas choroby i zapobiegają powikłanym. Pacjenci z ostrym przebiegiem choroby, wymagający tlenoterapii muszą być leczeni w szpitalu.
Author
Publisher Name
Pogotowie Pielęgniarskie
Publisher Logo
< Poprzedni artykuł Następny artykuł >