mgr pielęgniarstwa Agnieszka Staniszewska

W nocy, w święta i w dni wolne od pracy nie funkcjonuje podstawowa opieka zdrowotna (POZ). Po zamknięciu przychodni jej obowiązki przejmuje tzw. nocna i świąteczna opieka chorych (NOCH). NOCHy najczęściej organizowane są w szpitalach a swoim obszarem działania obejmują rejon obsługiwany przez wiele POZów. Personel z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przyjmuje pacjentów stacjonarnie oraz realizuje wizyty domowe. Praktyka pokazuje, że pacjenci nie wiedzą gdzie szukać NOCHu a lekarze nie są wstanie realizować np. wizyt domowych na dużym obszarze. Nierzadko chorzy, którym pomocy powinien udzielić NOCH udają się do szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR), którego zadaniem w pierwszej kolejności  jest niesienie pomocy dla osób w stanie zagrożenia życia.

Najczęstsze problemy pacjentów poza godzinami pracy POZ

Częstym problemem są weekendowe zastrzyki. Od poniedziałku do piątku chorzy otrzymują iniekcje w domu albo w przychodni w ramach świadczeń POZ. Nierzadko w sobotę chorzy nie wiedzą jak kontynuować leczenie i przerywają terapię do czasu ponownego otwarcia POZ. Na trudności w dostępie do świadczeń medycznych w dni wolne napotykają pacjenci z założonym cewnikiem Foleya. Zapchany cewnik stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia, wówczas w awaryjnej sytuacji, kiedy przychodnia jest zamknięta pacjenci odruchowo szukają pomocy karetki albo udają się do SOR. Niestety nie zawsze otrzymują pomoc w SOR, dowiadując się np. że ich schorzenie jest przewlekłe i muszą szukać pomocy w NOCH.

NOCH czy SOR?

Zdarza się, że chorzy odkładają konsultację medyczną na ostatnią chwilę, licząc że ich stan się poprawi. Z reguły w nocy, kiedy czują się już bardzo źle, a ich przychodnia jest zamknięta szukają pomocy w SOR zamiast w NOCH. Chorzy z infekcją (“wirusową”), która rozwija się od kilku godzin nie powinni udawać się do SOR bo nie znajdują się w stanie zagrożenia życia a stosowne leczenie otrzymają w nocnej świątecznej opiece chorych. Żeby nie narażać  się na dodatkowy dyskomfort lepiej jest nie odkładać konsultacji na ostatnią chwilę i odbyć ją ze swoim lekarzem rodzinnym w godzinach pracy przychodni. Prawdziwą plagą SORów są osoby szukające kroplówki na kaca lub odtrucia alkoholowego. Kuriozalne są również wizyty w SOR w celu przedłużenia recepty. Reasumując często spotykam się z negatywną opinią na temat SORów, ale te opinie są często niesłuszne gdyż chorzy w większości powinni szukać pomocy w NOCH a nie w SOR. Zdarza się, że chorzy przelewają swoje negatywne emocje wynikające z choroby i obniżonego samopoczucia na ratowników medycznych i resztę personelu.

Domowa opieka medyczna

Będąc chorym w święto czy dzień wolny tym bardziej potrzebujemy odpoczynku. Dyskomfort wynikający z choroby sprawia, że pacjenci coraz częściej wybierają domową opiekę medyczną zamiast wizyty w przychodni. Pielęgniarka w domu może pobrać krew, a wyniki można sprawdzić online – jest to bardzo wygodny dostęp do szerokich możliwości diagnostycznych. W domu można założyć wenflon i podać kroplówkę co daje szerokie możliwości terapeutyczne.

NOCH w Trójmieście

Nocna i świąteczna opieka chorych pracuje w godzinach od 18:00 do 8:00 w dni powszednie, a całodobowo w soboty, niedziele i dni wolne od pracy.

Nocna opieka medyczna w Gdańsku

  • COPERNICUS Podmiot Leczniczy w Gdańsku al. Jana Pawła II 50, tel.: 58 768 46 84.
  • COPERNICUS Podmiot Leczniczy w Gdańsku ul. Nowe Ogrody 1 – 6, wejście A, tel.: 58 764 06 40.
  • Nadmorskie Centrum Medyczne w Gdańsku ul. Świętokrzyska 4, tel.: 58 763 98 90.
  • Szpital Dziecięcy Polanki, 80-308 Gdańsk, ul. Polanki 119, tel.: 58 520 93 02.
  • Medica Plus Przychodnia Rodzinna Sp.z.o.o, ul. Stanisława Lema 21 Gdańsk, tel.: 58 340 54 70.
  • 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku ul. Polanki 117, tel.: 58 552 62 65.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Gdyni

  • Szpitale Pomorskie w Gdyni, Przychodnia Vita-Med ul. Wejherowska 59 Gdynia, tel.: 58 726 09 39.
  • Szpital Św. Wincentego a Paulo ul. Wójta Radtkego 1 Gdynia (wejście od Placu Kaszubskiego), tel:. 58 726 09 39.
  • Szpital Morski im. PCK ul. Powstania Styczniowego 1 Gdynia (budynek 9a), tel.: 58 726 09 39.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Sopocie

  • Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego z Przychodnią w Sopocie ul. Bolesława Chrobrego 10, tel:. 58 555 81 14.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Rumi i Wejherowie

  • Szpitale Pomorskie, Szpital Specjalistyczny ul. Jagalskiego 10 Wejherowo, tel:. 58 572 78 44.
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Nr 1 Katarzyna Szalewska w Rumi, ul. Derdowskiego 23, tel.: 58 727 29 50.

Nocna i świąteczna opieka chorych w Pruszczu Gdańskim

  • Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Pruszczu Gdańskim ul. Profesora Mariana Raciborskiego 2A, tel.: 58 773 30 31.

Podsumowanie

Zadaniem szpitalnego oddziału ratunkowego jest pomoc chorym w bezpośrednim stanie zagrożenia życia. W godzinach nocnych i dniach wolnych od pracy podstawową opiekę zdrowotną świadczy nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Żeby poprawić komfort chorego warto skorzystać z wizyty domowej.

< Poprzedni artykuł Następny artykuł >