mgr pielęgniarstwa Agnieszka Staniszewska

Wybuch pandemii i związana z nim zmiana trybu życia spowodowały wzrost sprzedaży i spożycia alkoholu przy jedoczesnym spadku zainteresowania odtruciem alkoholowym i zwiększonym odsetkiem pacjentów w ciężkim stanie. Izolacja społeczna pozwala „ukryć” się alkoholikom, którzy dotychczas nie mogli sobie pozwolić na pozostawanie w ciągu alkoholowym przez tak długi okres czasu.

Zespół zależności alkoholowej

Naług zajmuje centralne miejsce w życiu osoby uzależnionej. Alkoholicy dostosowują swoje życie w taki sposób, aby zapewnić sobie komfort pica w społeczeństwie, którego normy w większości wykluczają ze współżycia osoby pijane. Tzn. w standardowym rytmie życia społecznego trzeba być trzeźwym np. w poniedziałek rano żeby iść do pracy. Niestety praca zdalna umożliwia alkoholikom pozostawanie w stanie odurzenie, bo nie mogą zostać wykryci.  Izolacja społeczna ułatwia alkoholikom manipulowanie, którym muszą się posługiwać, aby ukryć swoje pijaństwo i nie popaść w wykluczenie – np. stracić zaufanie lub pracę.

Alkoholik bardzo często ukrywa swój nałóg sam przed sobą uważając, że skoro niczego „nie zawalił” to znaczy, że nie ma problemu. Wiele osób uzależnionych jest bardzo inteligentna, posługuje się manipulacją aby ukryć uzależnienie przed sobą i innymi. W ten sposób alkohol „przejmuje” kontrolę na życiem człowieka.

Alkohol w społeczeństwie

Z jednej strony alkoholicy zostają wykluczeni z życia społecznego z drugiej napoje wyskokowe są wszechobecne i stanowią stały elementem większości wydarzeń społecznych. Alkohol spożywany jest podczas spotkań towarzyskich gdyż poprawia on samopoczucie, dlatego niektórym może być trudno zauważyć granicę pomiędzy rekreacją a uzależnieniem.

Dlaczego ludzie nadużywają alkoholu

Alkohol poprawia samopoczucie, wywołuje euforię. Alkoholikowi znacznie trudniej jest znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego musi nieustanie to samopoczucie sobie poprawiać. Dla wielu alkoholików sama myśl o konieczności przerwania ciągu alkoholowego i powrocie do normalności jest niesłychanie stresująca i wywołuje olbrzymi lęk. W uproszczeniu można powiedzieć, że alkoholizm jest ucieką przed problemami życia codziennego.

Odtrucie alkoholowe w domu

Nadmierne spożywanie alkoholu niszczy zdrowie psychiczne i fizyczne. Skutki długotrwałego nadużywania alkoholu mogą być nieodwracalne – np. uszkodzenie trzustki, marskość wątroby. Odtrucie alkoholowe pomaga łagodzić głównie dolegliwości fizyczne występujące po odstawieniu alkoholu. Minimalizacja fizycznych symptomów zatrucia alkoholem pomaga alkoholikom łagodniej powrócić do życia codziennego, ale w żaden sposób nie usuwa przyczyn ich uzależnia. Dlatego kroplówki nie są sposobem leczenia uzależniania, mogą jedynie a mogą jedynie stanowić pierwszy krok do trzeźwości. Wyjście nałogu jest procesem długotrwałym a terapią powinien zajmować doświadczony terapeuta uzależnień.

Możliwość przeprowadzenia odtrucia alkoholowego w domu jest dużym udogodnieniem dla pacjenta. Zobacz jak możemy pomóc – kroplówka na kaca.

Konsekwencje alkoholizmu

Zazwyczaj alkohol znacznie wcześniej niszczy życie społeczne jednostki niż jej zdrowie fizyczne. Na alkoholiku nie można w żaden sposób polegać, dlatego wcześniej czy później opuszczają go współpracownicy, przyjaciele oraz rodzina. Z osobą uzależnią pozostają osoby współuzależnione – tzn. takie które same najczęściej nie spożywają alkoholu, ale żyjąc razem alkoholikiem podporządkowują się rytmowi życia narzucanemu przez alkohol.

< Poprzedni artykuł Następny artykuł >