mgr pielęgniarstwa Agnieszka Staniszewska

Prawie każdy zmagał się kiedyś z uciążliwymi objawami kaca – dużym pragnieniem, mdłościami, bólem głowy i ogólnym osłabieniem. Jeszcze kilka lat temu z kacem radziliśmy sobie głównie domowymi sposobami, czyli  można powiedzieć, że czekaliśmy aż objawy same ustąpią. Później pojawiły się tabletki mające łagodzić objawy zespołu dnia poprzedniego. Aktualnie rosnącą popularnością cieszą się kroplówki poprawiajace samopoczucia po zakrapianej alkoholem imprezie. Pacjenci cenią kroplówki za szybkie działanie i bezkonkurencyjną skuteczność. 

Rekomendowanym przez mnie, sposobem na kaca jest umiarkowana konsumpcja alkoholu. Nie trzeba się upijać, wówczas nie ma kaca

Naturalne – domowe sposoby na kaca

Zmagając się z kacem, większość osób decyduje się na stosowanie domowych sposobów leczenia. Piją wtedy sok pomidorowy lub spożywają kwaśny lub tłusty posiłek, a przede wszystkim starają się po prostu odpocząć. Jednak najskuteczniejszym domowym sposobem na kaca jest po prostu czas.

Suplementy diety i leki na syndrom dnia poprzedniego

Po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu, picie dużej ilości wody może nie wystarczyć, by szybko uporać się z nieprzyjemnymi objawami. Zwykła woda mineralna nie jest bowiem zaopatrzona w wystarczające, przyjsfajalne i zbilansowanych ilości elektrolitów i nie zawiera cukrów oraz witamin. “Studencki” sposób na kociokwik to suplementy diety na kaca, które występują w formie kapsułek do połykania, a także proszków i tabletek do rozpuszczania w wodzie. Zadaniem tych środków jest zazwyczaj uzupełnianie elektrolitów. Ponadto tabletki na kaca dostarczają na przykład substancje antyoksydacyjne, takie jak wyciąg z opuncji figowej lub kwas bursztynowy, który występuje naturalnie w organizmie człowieka i wspiera działanie narządów wewnętrznych. Poza tym, takie preparaty na kaca często są wzbogacone o substancje wspomagające pracę wątroby, która odpowiada za detoksykację organizmu. Są to między innymi witaminy z grupy B (np. B1, B12), cynk i aminokwasy. Skuteczność większości suplementów diety na kaca jest proporcjonalna ich do ceny. Wiąże się to z tym, że przewód pokarmowy zazwyczaj nie jest w stanie szybko przyswajać wystarczających ilości pożądanych substancji. Stosowanie suplementów diety na kaca może być całkowicie nieskuteczne jeżeli doszło do podrażnienia śluzówki przewodu pokarmowego albo wystąpiły wymioty.

Jakich tabletek nie wolno brać na kaca?

Kac wiąże się często z silnym bólem głowy. Po zakrapianej imprezie z pewnością nie powinno się go leczyć za pomocą powszechnyh tabletek zawierających acetaminofen. Pamiętaj, że połączenie tej substancji z alkoholem może prowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby.

Sięgając po leki na kaca należy zwrócić uwagę nie tylko na ich skład. Pozostałości alkoholu w organizmie mogą również w niebezpieczny sposób reagować z lekami, które przyjmuje się na co dzień. Ostrożność powinny zachować osoby leczące się psychiatrycznie czy zażywające leki antydepresyjne. Kolejną grupą leków, których nie należy przyjmować, gdy alkohol jeszcze utrzymuje się we krwi, są leki na cukrzycę. Należy pamiętać również o tym, że z alkoholem nie powinno się łączyć  niektórych antybiotyków.

Kroplówka na kaca?

Być może zastanawiasz się, co zawiera i jak działa kroplówka na kaca, z której w ostatnim czasie coraz częściej korzystają pacjenci. W najprostszym wydaniu na kaca można podać kroplówkę nawadniającą, kroplówkę witaminową lub glukozę. Kroplówki na kaca szybko nawadniają, wyrównują gospodarkę wodno-elektrolitową i poprawiają ogólne samopoczucie. Kroplówka witaminowa dodatkowo uzupełnia witaminy wspomagające układ nerwowy, wątrobę itd. Ilość substancji podawanych podczas detoksu alkoholowego może być znacznie szersza, to  dlatego że osoby, które nadużywały alkoholu przez długi czas borykają się z cięższymi objawami zespołu abstynencyjnego.    

Dlaczego kroplówka jest taka skuteczna?

Suplementacja dożylna jest podawana od razu do krwiobiegu, dzięki czemu witaminy i substancje odżywcze omijają proces trawienia i niedoskonałe wchłanianie. Składniki roztworu kroplówki zostają od razu przetransportowane krwią do tkanek – działają natychmiast. Niewątpliwą zaletą kroplówek jest to, że nie da się ich zwymiotować, Tak przyspieszony i wydajny proces odżywiania organizmu sprawia, że często pacjent odczuwa poprawę samopoczucia już w trakcie zabiegu. Skuteczność terapii nie zawsze jest taka sama, bardzo zatrute osoby mogą potrzebować kilku dni terapii zanim wrócą do normalności.

Dlaczego kroplówki na kaca zyskują na popularności?

Kroplówka na kaca to metoda zaczerpnięta z ośrodków terapii uzależnień od alkoholu i SORów. Terapia dożylna jest skuteczną metodą leczenia w najtrudniejszych sytuacjach i sprawdza się również w lżejszych przypadkach. Kroplówki na kaca trafły do szerszego grona odbiorców poprzez pacjentów zamkniętych ośrodków, którzy szukali możliwości skorzystania z kroplówek bez konieczności hospitalizacji. Kroplówkę na telefon spopularyzowała również kultura masowa – z wlewów na kaca korzystają gwiazdy kina, telewizji oraz internetu a w ślad za nimi zwykli ludzie. Kroplówki na kaca są bardzo popularne w USA np – The Hangover Club, Hangover Heaven IV Hydration. Terapia dożylna w walce z kacem jest również dostępna nad Zatoką Gdańską np –  Sopocki drdrip.pl lub drwlew.pl, który działa na półwyspie helskim.

< Poprzedni artykuł Następny artykuł >