Odtrucie alkoholowe pomaga w powrocie do sił witalnych chorym, którzy przerwali ciąg alkoholowy i borykają się z objawami zespołu abstynencyjnego. Pacjenci, którzy zatruli się alkoholem, ale ich stan upojenia był krótkotrwały mogą skorzystać z kroplówki na kaca. Objawy kaca są z reguły łagodniejsze i ustępują szybciej od symptomów delirium tremens. Usługa podania kroplówki w domu lub odbycia detoksu alkoholowego we własnym domu gwarantuje maksimum komfortu i dyskrecji. Odtrucie alkoholowe nie leczy uzależnienia od alkoholu, ale ułatwia przerwanie ciągu i uporanie się z zespołem odstawiennym. Chory uzależniony, po detoksie powinien rozpocząć psychoterapię, żeby ciągi się nie powtarzały a jego życie nie skończyło się przedwcześnie przez alkohol.
Odtrucie alkoholowe
Odtrucie alkoholowe to proces podczas, którego pacjent nadużywający alkoholu całkowicie wychodzi spod jego wpływu i przechodzi przez kaca. Przerwanie ciągu alkoholowego może się wiązać z wystąpieniem majczenienia alkoholowego o różnym nasileniu. Delirium to rodzaj szczególnie silnego kaca podczas którego najczęściej występują: niepokój, pobudzenie psychoruchowe, nadciśnienie tętnicze, kołatanie serca, duszności, wymioty, drgawki, bezsenność, przyspieszony oddech, wzmożona potliwość, halucynacje i ogólne osłabienie. Objawy te w większości wynikają ze zmiany amplitudy statusu wyciszenia układu nerwowego. Alkohol wzmacnia działanie naturalnego neuroprzekaźnika GABA, który działa hamująco na układ nerwowy – wycisza. Spadek stężenia alkoholu w organizmie przyzwyczajonym do jego obecności wywołuje swoistą nadpobudliwość całego ustroju. Niestety często na pobudzenie nerwowe nakładają się symptomy ogólnego wyniszczenia związanego z wieloletnią konsumpcją trunków (kwasica alkoholowa, alkoholowe uszkodzenie móżdżku, niewydolność nerek, zapalenie trzustki, marskość wątroby). Dlatego w trakcie detoksu kładziemy nacisk na łagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego, zapobieganie powikłaniom i zwiększenie komfortu pacjenta. Detoks nie leczy alkoholizmu, jego zadaniem jest złagodzenie objawów zatrucia alkoholem / zespołu odstawiennego przez co alkoholikowi łatwiej jest przerwać ciąg alkoholowy.
Kroplówka na odtrucie alkoholowe
Kroplówki podawane podczas odtrucia alkoholowego regulują gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową. Płynoterapia dożylna nawadnia i uzupełnia elektrolity np. magnez i potas. Dzięki temu normalizuje się rytm serca i ciśnienie tętnicze. Leki uspokające łagodzą pobudzenie a przeciwwymiotne hamują wymioty. Witaminy stymulują prawidłowe procesy metaboliczne. Skojarzone działanie substancji czynnych podawanych we wlewie dożylnym łagodzi objawy delirium, ale powrót do zdrowia wymaga również czasu. W przypadku niektórych pacjentów konieczne jest podawanie kroplówek przez kilka dni, a najcięższe przypadki wymagają leczenia szpitalnego. Lecznictwo zamknięte wskazane jest szczególnie dla chorych trudnych do ustabilizowania i wymagających stosowania wysokich dawek benzodiazepin podczas detoksu.
Co po detoksie
W przypadku pacjentów uzależnionych od alkoholu, detoks może być pierwszym krokiem w kierunku nowego życia. Odtrucie alkoholowe nie leczy choroby podstawowej, którą jest zespół zależności alkoholowej (ZZA). Detoks pomaga wzmocnić i przygotować organizm do dalszej terapii odwykowej. Terapia uzależnień to złożony i długotrwały proces, podczas którego można się nauczyć żyć z tą chorobą. Samodzielna walka z uzależnieniem najczęściej jest nieskuteczna. Pomoc wyspecjalizowanego, doświadczonego psychoterapeuty znacząco ułatwi wychodzenie z nawyku.
Wszywka alkoholowa
Wszywka alkoholowa prawdopodobnie jest najpopularniejszą metodą farmakologicznego wspomagania abstynencji u chorych poddających się psychoterapii. Disulfiram będący substancją czynną wszywki interferuje z metabolizmem alkoholu w wątrobie. Wszywka hamuje neutralizację toksycznego produktu przejściowego rozkładu alkoholu wywołując objawy silnego kaca (reakcja disulfiramowa). Świadomość możliwości pojawienia się tych objawów odstrasza (repelent) osoby uzależnione przed konsumpcją alkoholu. Niestety w praktyce zdarzają się chorzy, którzy pomimo zaszycia spożywają alkohol, narażając tym swoje zdrowie lub życie. Dlatego szczególnym przeciwwskazaniem do stosowania disulfiramu są myśli samobójcze. W związku z kontrowersyjnym mechanizmem działania stosowanie disulfiramu nie jest dozwolone w niektórych krajach.
Terapia uzależnień
Psychoterapia jest jedyną metodą terapeutyczną, która może spowodować że alkoholik trwale stanie się abstynentem. Farmakologiczne środki pomagające w utrzymaniu abstynencji działają przez określony czas i nie rozwiązują faktycznego problemu. Samodzielne pokonanie uzależnienia graniczy z niemożliwością. Podczas terapii można zrozumieć mechanizmy uzależnienia i wypracować rozwiązania pozwalające racjonalnie rozwiązywać problemy i unikać alkoholu. Warto zwrócić uwagę, że z terapii powinni skorzystać również bliscy osoby uzależnionej – terapia dla współuzależnionych.
Odtrucie alkoholowe w domu
Odtrucie alkoholowe w domu ma wiele zalet. Po pierwsze domowy detoks zapewnia komfort i dyskrecję. Po drugie takie rozwiązanie jest tańsze niż odtrucie w ośrodku. Detoks w domu można rozpocząć o każdej porze – np. nie trzeba czekać aż zwolni się łóżko w ośrodku. Decydując się na odtrucie w warunkach domowych rezerwujesz dla siebie całą uwagę personelu, który w ośrodku musiałby zajmować się również innymi chorymi. Wybierając domowe odtrucie zmniejsza się również ryzyko transmisji chorób zakaźnych przenoszonych drogą kropelkową (np. COVID-19). W ośrodku prawdopodobnie nie unikniesz kontaktu z innymi uzależnionymi, którzy mogą mieć na Ciebie demoralizujący wpływ szczególnie jeżeli nie jesteś jeszcze gotowy na rozpoczęcie psychoterapii.
Kto może przeprowadzić odtrucie alkoholowe w domu
Uprawnienia do wystawiania recept i/lub samodzielnego podawania leków posiadają pielęgniarki i lekarze. Diagności laboratoryjni, rehabilitanci nie mogą ordynować leczenia farmakologicznego. Ratownicy medyczni również nie mają uprawnień do podawania kroplówek czy robienia zastrzyków poza Państwowym Systemem Ratownictwa Medycznego (PRM). Oznacza to, że ratownik medyczny może podać pacjentowi kroplówkę wyłącznie podczas dyżuru w karetce lub na SORze. Tylko pielęgniarki i lekarze, w ramach prowadzonej działalności leczniczej mogą podawać leki potrzebne do przeprowadzenia odtrucia alkoholowego, inne zawody medyczne nie mają takich uprawnień.
Komunikat ministerstwa zdrowia w sprawie wystawiania recept i ordynowania leków przez pielęgniarki.
Mamy nadzieję, że uprawnienia pozostałych medyków zostaną rozszerzone i np. również ratownicy medyczni otrzymają możliwość wykonywania zleceń lekarskich w domu pacjenta oraz samodzielnego podawania kroplówek. Takie rozwiązanie będzie bardzo korzystne dla pacjentów – zwiększy ono dostępność do świadczeń medycznych i być może odciąży SORy. Na dzień dzisiejszy ratownicy medyczni pomimo posiadania wysokich kwalifikacji nie mają możliwości wystawienia recepty ani podania kroplówki nawet jeżeli została ona zlecona przez lekarza.
Detoks alkoholowy w ośrodku
Pacjenci z nasilonymi objawami majaczenia alkoholowego, z chorobami współistniejącymi powinni skorzystać z odtrucia alkoholowego w ośrodku. W lecznictwie zamkniętym możliwy jest stały monitoring parametrów życiowych pacjenta. Szpitale zajmujące się zatruciami alkoholowymi mają szerokie zaplecze specjalistów i sprzęt diagnostyczny.
Zobacz np. szpital na Srebrzysku, szpital w Stargardzie – Kocborowo.
Ile kosztuje odtrucie alkoholowe
Cena detoksu alkoholowego zależy przede wszystkim od stanu zdrowia i oczekiwań pacjenta. Pacjenci w cięższym stanie regenerują się dłużej. Na czas rekonwalescencji mają wpływ takie czynniki jak wiek, choroby współistniejące oraz długość ciągu. Najczęściej tańszy jest detoks w domu, w zależności od lokalizacji – jeden dzień terapii kosztuje około 1000 zł. Odtrucie alkoholowe w ośrodku z reguły trwa kilka dni a pobyt kosztuje 5000 – 10000 zł.