Alkoholicy, ich rodziny i przyjaciele szukają różnych metod na walkę z alkoholizmem. Niestety dotychczas nie wynaleziono leku, który pomógłby zwalczyć chęć sięgnięcia po alkohol przez osobę uzależnioną. Funkcjonuje wiele sposobów na walkę z alkoholizmem, niektóre jak np. mityczny zastrzyk antyalkoholowy są całkowitą bujdą. Inne jak np. wszycie implantu lub tabletki zawierające disulfiram mogą być stosowane pomocniczo w leczeniu alkoholizmu. Kroplówki i leki nasenne mają zastosowanie do łagodzenia kaca i objawów zespołu abstynencyjnego i nie zapobiegają odczuwaniu przymusu sięgnięcia po alkohol. Odtrucie alkoholowe może pomóc w powrocie do sił witalnych, ale tylko psychoterapia może skutecznie pomóc osobie uzależnionej w zachowaniu abstynencji. Środki farmakologiczne np. benzodiazepieny (BDZ) w leczeniu alkoholowego zespołu abstynencyjnego powinny być stosowane z dużą ostrożnością, aby uniknąć uzależniania krzyżowego.
Leczenie alkoholizmu jest procesem długotrwałym, dlatego w pierwszej kolejności trzeba zrobić wszystko, aby nie dopuścić do uzależnienia. Istnieje np. swoisty przymus społeczny spożywania alkoholu, który jest istotnym czynnikiem rozwoju uzależniania. Należy walczyć ze złymi wzorcami spożywania alkoholu promując kulturalne picie alkoholu, w którym nie chodzi o to żeby się upić.
Zastrzyk antyalkoholowy
Nie istnieje „cudowny zastrzyk antyalkoholowy”, przez który ustępuje ochota na alkohol. Farmakologiczne leczenie alkoholizmu może stanowić uzupełnienie psychoterapii. W polskich aptekach dostępnych jest 4 – 5 rodzajów tabletek, które mogą wspomagać abstynencję u pacjentów stosujących psychoterapię. Substancje to: Naltrekson, Akamprozat, Nalmefen, Disulfiram, Baklofen. W niektórych krajach są dostępne również zastrzyki zawierające Naltrekson.
Trwają również poszukiwania nowych substancji, które mogłoby wspomagać abstynencję. Wykazano np., że grzyby halucynogenne mogą zmniejszać ilość alkoholu spożywanego przez pacjentów na psychoterapii.
Wszywka alkoholowa
Wszywka antyalkoholowa to podskórny implant o przedłużonym uwalnianiu (działa przez około 8 miesięcy), zawiera disulfiram. Ten sam lek występuje pod postacią tabletek pod nazwą Anticol, które trzeba zażywać codziennie. Preparaty te nie zmniejszają chęci sięgnięcia po alkohol, ale pełnią funkcję „straszaka” przed działaniami niepożądanymi, które spowoduje równoczesne zastosowanie alkoholu. Disulfiram nasila akumulację aldehydu octowego, który jest toksycznym produktem przejściowym rozkładu alkoholu w organizmie. Aldehyd octowy wywołuje przede wszystkim zawroty głowy, nudności i wymioty a obawa przed wystąpieniem tych objawów ma powstrzymywać osoby uzależnione przed spożywaniem alkoholu. Przewagą tabletek do implantacji jest to, że po wszyciu nie można już zmienić zdania. Tabletki doustne wystarczy przestać stosować, aby uniknąć działania leku. Disulfiram może być stosowany, jako leczenie wspomagające uzależnienia od alkoholu.
Odtrucie alkoholowe
Detoks – kroplówki służą łagodzeniu objawów kaca i zespołu abstynencyjnego u pacjentów długotrwale nadużywających alkoholu. Wlewy dożylne przyspieszają regenerację organizmu i można je przyjmować w domu. U zdrowych osób objawy kaca najczęściej ustępują w przeciągu 24h. Organizm alkoholików może regenerować się dłużej, wówczas mogą oni stosować terapię dożylną przez klika dni. Alkoholicy są również narażeni na wystąpienie majaczenia alkoholowego niezależnie od przyjmowania kroplówek w trakcie zmniejszania dawki spożywanego alkoholu. Do odtrucia najlepiej przystąpić, gdy w organizmie nie ma już alkoholu.
Alkohol a benzodiazepiny – uzależnienie krzyżowe
Do najczęstszych objawów alkoholowego zespołu absencyjnego możemy zaliczyć niepokój, bezsenność i drgawki. Benzodiazepiny ze względu na swój sedatywny (nasenny) charakter stanowią grupę leków stosowanych do tłumienia tych symptomów. Leki benzodiazepinowe po prostu działają podobnie do alkoholu, dlatego w terapii odwykowej zastępuje się nimi alkohol zapobiegając w ten sposób nadmiernemu pobudzeniu alkoholików. Ze względu na pokrewne – uspokajające działanie diazepamu i alkoholu, u alkoholika może rozwinąć się uzależnienie również od benzodiazepin (uzależnienie krzyżowe). W związku z powyższym stosowanie benzodiazepin powinno być ograniczone do minimum. W praktyce, niestety coraz częściej spotykamy pacjentów, którzy z ciągu alkoholowego przechodzą w ciąg diazepinowy.
Przeczytaj również – odtrucie alkoholowe w domu bez benzodiazepin.
Terapia uzależnień
Jedynym skutecznym sposobem leczenia alkoholizmu jest psychoterapia. Jej główną zaletą jest brak działań niepożądanych oraz skuteczność. Minusem psychoterapii jest praco- i czasochłonność, która zniechęcająca niektórych pacjentów. Niestety nie ma alternatywnej metody leczenia alkoholizmu a farmakologia ma znaczenie uzupełniające. Samodzielne wyleczenie się z alkoholizmu, bez pomocy specjalisty prawdopodobnie nie jest możliwe.